top of page

VÁŠ VÝLET

Jeseníky jsou naprosto unikátní a jedinečné nejen v rámci České republiky, ale celé Evropy. Nejcennější částí Chráněné krajinné oblasti jsou čtyři národní přírodní rezervace, které se rozkládají u vrcholů Pradědu, Šeráku – Keprníku, Rejvízu a kolem Rašeliniště Skřítek. Nejbohatší botanickou lokalitou je Velká kotlina, v níž roste na 450 druhů vyšších rostlin. Krajina se zde vytvářela po miliony let a dnes zde můžeme obdivovat studánky, potoky, vodopády, tůně.


V lesích středních a vyšších poloh se vyskytuje Jelen evropský, Srnec obecný, ojediněle se v nejvyšších polohách vyskytuje také Rys ostrovid nebo Medvěd hnědý.

Broken Trunk
stromy
podzim železnice
lyže
Zelený les
I'm an image title
Wild Pond
Boty Cestovní
řeka
pár Skinig
PROJÍŽĎKA NA KOLE A KOLOBĚŽKÁCH

Náš hotel má k dispozici půjčovnu Elektrokol a koloběžek firmy Insportline. Zapůjčení je možné od jarní sezony, dle smluvených podmínek.


Cyklotras v okolí je několik. Cyklotrasa okolo Malé Morávky přes Karlov a sedlo Hvězda, Cyklotrasa okolo Malé Morávky přes Karlov a Vyhlídku, Cyklotrasa okolo Malé Morávky přes Podlesí a Karlovu Studánku nebo Cyklotrasa z Hvězdy na Červenohorské sedlo.

 

LYŽOVÁNÍ

Ski areál Kopřivná – malá morávka, kde se nachází nejmodernější 6 sedačková lanovka v české republice

Ski aréna Karlov – Karlov pod Pradědem

Ski areál Červenohorské sedlo Jeseníky

Ski areál Čerťák – Václavov u Bruntálu

Ski areál Klobouk – Karlov pod Pradědem

VÝŠLAP NA HORY

Naučná stezka Bílá Opava 

Cesta vede lesem po mnoha mostcích, schodištích a lávkách po březích Bílé Opavy - nejkrásnější horské bystřiny Jeseníků.
Kromě několika vodopádů, četných kaskád a peřejí, skalních útvarů a romantických zákoutí smrkového pralesa vám naučná stezka Bílá Opava na sedmi informačních tabulích nabízí i základní informace o přírodě této jedinečné rezervace.
Naučná stezka údolím Bílé Opavy začíná v Karlově Studánce u vodopádu pod parkovištěm, u restaurace Hubertus. Začátek naučné stezky v Karlově Studánce je zároveň i nejnižším místem této cesty (760 m. n. m.). Stezka vás povede asi půl kilometru podél silnice vedoucí do obce Vidly. Z této silnice však brzy odbočí do údolí Bílé Opavy. Od této chvíle začne stoupání až k chatě Barborce v nadmořské výšce 1310 m. Od chaty Barborky se nabízí méně náročný výstup na vrchol hory Praděd.

 

Vysílač Praděd

Hora Praděd je vysoká 1492 m.n.m. a je nejvyšším vrcholem Jeseníků i celé Moravy. Možností, jak se dostat na Praděd je více. Nejčastěji využívaná varianta je z parkoviště Hvězda (nad Karlovou Studánkou na silnici II/445 Malá Morávka - Karlova Studánka). Odtud jezdí autobusová kyvadlová doprava asi 8 km k chatě Ovčárna. Dál musíte pokračovat pěšky okolo chat Barborka, Kurzovní, stále po asfaltové silnici (okolo odbočky na Švýcárnu vlevo) až na vrchol (cca 4 km). 

 

Petrovy kameny
 

Petrovy kameny jsou vrcholová skalní hradba (1438 m) na hlavním hřbetu Hrubého Jeseníku, 1,5 km jižně od Pradědu na rozsoše Vysoké hole. Skály jsou tvořeny málo odolnou rulou. Na Petrových kamenech byla vyhlášena přírodní rezervace, která byla začleněna do Státní přírodní rezervace Praděd.  Cílem ochrany území je zachování druhového bohatství subalpínské květnaté nivy, okolních alpinských holí a vegetace vrcholové skály, která hostí vegetaci endemickou (zvonek jesenický, lipnice jesenická) spolu s dalšími vzácnými rostlinnými druhy. 

PROCHÁZKA PŘÍRODOU

Kapličkový vrch
 

Kaplička Nejsvětější Trojice stojí na Kapličkovém vrchu v jižní části obce Malá Morávka. Hotel pod Kapličkou se nachází ,,pod“ ní, odtud také vzešel název.
Z našeho hotelu přejdete cestu a vydáte se nahoru přes louku, do kopce, cestičkou, která vede ke Kapličce Nejsvětější Trojice.

 

Naučná stezka Velká kotlina
 

Z přírodovědeckého hlediska patří Velká kotlina k nejvýznamnějším lokalitám střední Evropy. má celkem 7 zastávek. Celá trasa měří zhruba 6 km, rozdíl nadmořských výšek je 630 m. Naučná stezka Velká kotlina sleduje modrou turistickou značku, vedoucí z Malé Morávky. Nultá zastávka, vybavená orientační mapou celé naučné stezky, je v Karlově pod Pradědem.

Karlova Studánka

 

Lázeňská obec, o které uslyšíte i v Evropě. Pyšní se geologickou expozicí kamenů z Jeseníků, kavárnami, restauracemi, bazénovým komplexem s vodoléčbou a termoterapií (s možností objednání masáží či koupele), či horskými prameny. Pramenů je v Karlově studánce celkem 8. Všechny mají vysoký podíl oxidu uhličitého díky rašeliništím, které zabraňují odvětrávání. Prameny je možno si stočit do vlastní láhve např. v Pitném pavilonu, kde je pramen Vilémův, nebo v domě Libuše.
 

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně

Elektrárna Dlouhé stráně se v roce 2005 zařadila mezi 7 největších divů České republiky. Zařadila se tak mezi nejvýznamnější české památky jako jsou třeba hrad Karlštejn nebo zámek Hluboká. Od roku 2010 je horní nádrž přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně přístupná 6-sedačkovou lanovkou z blízkého lyžařského areálu Kouty. Lanovka vás vyveze 4,5 km pod horní nádrž. K ní se potom dostanete pěšky, na kole nebo využitím minibusu, který tam jezdí kyvadlově. Nově je přístupná 2,5 km trasa lesem po červené, která vede až k horní nádrži.

 

Chytání pstruhů - Rybářská bašta v Mnichově

Zábava nejen pro děti, vzdálená 17 km od Malé Morávky. Spojte výlet s chytáním pstruhů. Vydejte se přes Karlovu Studánku, Ludvíkov, Vrbno pod Pradědem, do Mnichova.
Pstruží farma funguje už od roku 1991. Pstruhy na udici si můžete nachytat, na místě Vám je na přání vykuchají. K rybářské baště přiléhá  také restaurace, kde si můžete objednat pstruží speciality.

bottom of page